Noc důstojnosti

PÁTEK 6. LEDNA 2023 V 17:00 AŽ 18:30 před MPSV v ulici Na Poříčním právu v Praze. Budeme pokračovat Podskalskou, přes Zítkovy sady, na náměstí Pod Emauzy na Palackého náměstí.

Dva roky od tragické události si společně připomeňme památku Doroty Šandorové a dalších lidí s mentálním postižením, kteří zemřeli následkem nevhodně nastavené péče v systému.

Přijďte s námi zapálit svíčku a tichou pietou uctít oběti selhání systému. A také zdůraznit absolutní nepřípustnost týrání, špatného zacházení a omezování svobod lidí s mentálním postižením a náročným chováním.

Příběh Doroty Šandorové v kostce

V noci ze 6. na 7. ledna 2021 byla Dorota Šandorová zabita pečovatelem sociální služby. Ten ji šel během noční služby údajně uklidnit, místo toho ji ale zalehl, zkroutil jí ruce a plnou silou jí tlačil na hrudník, až upadla do bezvědomí a udusila se. Ráno našli Dorotu s rukama zkroucenýma vysoko za zády, s peřinou přes hlavu a s hlavou zabořenou hluboko do polštáře. Soud pachatele odsoudil za vraždu, následně však rozsudek překvalifikoval na usmrcení z nedbalosti.

O případu se nikde napsalo, neobjevil se v kazuistikách jako příklad špatné praxe, do zařízení nepřijela inspekce, ani žádná návštěva. Nikdo nedostal pozvánku na Dorotin pohřeb. Městský úřad, její opatrovník, pohřeb uspořádal beze svědků.  • Noc důstojnosti

Kontaktujte nás

INTEGRAČNÍ CENTRUM SASOV z.ú.
Telečská 1720/7
586 01 Jihlava

Integrační centrum Sasov
tel.: 728 373 968

Poradna
tel.: 727 933 980

kompletní kontakty