Nacházíte se:

Poděkování

Naše dvě báječné děti D. (pět let) a M. (3roky) mají poruchu autistického spektra. Ve snaze jim pomoci se mi podařilo na internetu najít Integrační centrum Sasov (dále jen ICS). Je tomu asi rok, co jsem si domluvila naši první schůzku. Pamatuji si to jako by to bylo včera, protože po dlouhé době jsme s manželem mluvili s někým, kdo nás nejenom vyslechl, ale hlavně opravdu naslouchal každé větě. Rozuměli všemu, co jsme jim řekli, chápali nás a hned na první schůzce nám dali velice cenné rady a naději na lepší budoucnost. Zapůjčili nám domů literaturu, a domluvili jsme se na další schůzce.

Bohužel pak ještě nějaký čas trvalo, než jsme začali centrum navštěvovat, protože se D. zhoršil stav a byl jí diagnostikován Diabetes mellitus 1. typu (doživotní nutnost injekčního podávání inzulínu). Tato nová diagnóza nám přinesla mnoho překážek a museli jsme zvolit domácí vzdělávání. V ICS nás přijali doslova s otevřenou náručí. Nové diagnózy se nebáli a vše se hned naučili.

Děti momentálně navštěvují ICS dvakrát týdně na hodinu až hodinu a půl. Při příjezdu běží s radostí ke dveřím a zvoní na zvonek. Netrpělivě čekají jaké tety (tak jim my po domluvě říkáme) na ně budou čekat. Po ohlášení, nás pustí dovnitř a děti si jdou hrát.  Budova je velice moderní, skvěle vybavena a důmyslně řešena. Děti milují tělocvičnu, herničky, učebnu a hlavně snoezelen. Občas si hrají a učí se společně, jindy každý zvlášť. Postupně přichází do styku i s dalšími dětmi. Je o ně profesionálně postaráno a mě osobně se nejvíc líbí, že můžu být kdykoliv přítomna jakékoliv aktivitě. Děti mají také možnost jít ven.  Vedlejší biofarma přímo vybízí k prozkoumání zvířátek. Nedaleké dětské hřiště je také velká zábava a obrovská trampolína na zahradě sklízí úspěch snad u všech. Když uplyne čas a jedeme domů, tak si vždy řekneme, co se dětem podařilo, co dělaly a nebo na čem bude potřeba zapracovat.

Veškerý personál je milý, vstřícný a komunikativní. Vždy se nám snaží vyjít vstříc, a když máme nějaký problém, tak společně hledáme řešení. Jsme neustále v kontaktu jak přes e-mail, tak telefonicky.  Z ICS mi chodí nabídky na semináře, vzdělávání či možnost setkání rodičů. Klade se zde velký důraz na individuální přístup a děti se mají možnost rozvíjet v klidném a láskyplném prostředí. Nechybí zde ani humor a tak se tu opravdu dobře bavíme.

Hodně nám zde pomohli a pomáhají dodnes. Mají s námi velkou trpělivost a vždy si vědí rady. Jsme opravdu moc rádi, že máme možnost ICS navštěvovat. Přála bych si, aby mohli fungovat a rozšiřovat své služby, protože je to přesně to, co lidi s PAS potřebují.