„Pro autismus kolem nás 2020“

V sobotu 26. září 2020 se uskutečnil v Jihlavě již druhý ročník osvětové akce „Pro autismus kolem nás 2020“. Pod záštitou a s osobní účasti 1. náměstka hejtmana Kraje Vysočina pana Pavla Fraňka a s příjemným moderováním hudebníkem a speciálním pedagogem Víťou Schrekem.

Smyslem akce bylo připomenout veřejnosti netradičním způsobem jiný pohled na problematiku autismu. Jedinci s autismem mohou ostatní obohacovat třeba svým talentem. Hudebně a výtvarně nadaní autističtí interpreti to svedli dokonale.

Akce se konala v nádherných prostorách kostela Povýšení svatého Kříže v Jihlavě. Po úvodním slovu následoval koncert pěveckého sboru Domino (Opava) a jeho hostů Báry Brodníčkové (zpěv) a Denise Szalbota (klavír, kytara, zpěv).

Bára Brodníčková momentálně studuje sólový zpěv v Karviné a jejím největším přáním je rozdávat svým zpěvem radost a zahřát tím všechny u srdce. Denis Szalbot studuje klavír na Janáčkově filharmonii v Ostravě a má množství různorodých zájmů, zejména literaturu. Bylo to již jejich druhé společné vystoupení a posluchači měli možnost se zaposlouchat do široké škály skladeb od hudby starých mistrů po současné tradicionály. Střídalo se vystoupení samotného sboru nebo sólistů a vyvrcholením bylo společné provedení skladeb Hava nagila a You raise me up.

Pěvecký sbor Domino tvoří žáci 6. - 9. třídy základní školy Ilji Hurníka a na svém kontě mají již koncertní turné do více než 20 zemí světa a setkání s mimořádnými osobnostmi (např. Václav Havel, Tomáš Baťa, papež Jan Pavel II.). Koncert s mladými autistickými hudebníky Bárou Brodníčkovou a Denisem Szalbotem však kladou mezi zážitky nejsilnější.

Všichni posluchači ocenili vysokou úroveň pěveckého sboru, který tvoří žáci jen jedné školy, muzikálnost interpretů a důmyslnou dramaturgii koncertu. Uchvacující magickou náladu umocnilo probleskování slunečních paprsků při těch nejdojemnějších skladbách v jinak deštivém a chladném dni.

Na koncert navazovala výstava výtvarných prací autistických tvůrců, která je do konce září instalována ve Velké galerii Hotelu Gustav Mahler. Celá akce byla podpořena také Statutárním městem Opava a Krajem Vysočina (www.kr-vysocina.cz).

Atmosféru koncertu můžete sami posoudit ze záznamů pana Petra Libry Szalbota na těchto odkazech:

Záznam č. 1

Záznam č. 2

Záznam č. 3

Záznam č. 4

Záznam č. 5

Podpořil Kraj Vysočina

  • C:\fakepath\IMG 5250
  • C:\fakepath\IMG 5255
  • C:\fakepath\IMG 5259
  • C:\fakepath\IMG 5244
  • C:\fakepath\IMG 5263